Prakticky každý den jsme kola několikrát skládali a rozkládali. Denně jezdila vlakem, metrem i tramvají, občas se projela v kufru auta a samozřejmě nejčastěji převážela nás po městě. Pro ty, kteří nechtějí dočíst tuto recenzi do konce uveďme, že lepší dopravní prostředek pro popojíždění v Praze či jakémkoliv jiném malo- i velkoměstě jsme zatím neviděli.
Je to kolo. Za pět sekund už ne. Za dalších pět už zase ano ...
VIDEO - rozdíl mezi složením normální skládačky a skládačkou STRIDA !
Strida je trojúhelník. V jednom vrcholu má řídítka a v druhých dvou kola. Na jedné straně je výškově nastavitelné sedadlo a nosič (součást základního balení včetně blatníků a diodových svítilen), který slouží i jako praktický stojánek.
Ve složeném stavu vypadá Strida jako jednokolka z cirkusu nebo větší dálkoměr, který používají dopravní policisté například při odměřování brzdné dráhy. Složené kolo jednoduše uchopíte za představec řídítek a vozíte jej před sebou, kam potřebujete. Je natolik skladné, že se vejde těsně vedle vás do metra i v té největší dopravní špičce. Navíc, když je složené, tak vůbec nevypadá jako kolo. Pohodlně s ním tak můžete vjet i do supermarketu, restaurace nebo úplně malého obchůdku.
Složení i rozložení kola je doslova dílem okamžiku. Chce to trochu cviku, ale na videu sami vidíte, že déle než pár sekund operace netrvá. Ve složeném stavu drží kola u sebe magnetem. Jeho sílu je potřeba při rozkládání překonat (a lze jej také seřídit dle potřeby). Stačí však jemně škubnout řídítky nebo nejdříve pohnout spodním rámem a kola se od sebe rychle rozpojí. Složení spočívá v pouhém nasunutí očka na spodním rámu na čep umístěný na vidlici.
Skládací jsou i pedály (u modelu MAS Mark Sanders jsou kovové a rozkládací, u ostatních modelů plastové a sklopné). Rozložit jdou samozřejmě i řídítka. Stačí pákou povolit uchycení, vycvaknout jistící kolíček, mírně povysunout a v kloubu ohnout.
Složené kolo má rozměry 114 x 51 x 23 cm (bez ohledu na model). Hmotnost se liší: MAS váží 10,2 kg, levnější LT 9,6 kg. Ideálně se přenáší jednou rukou uchopením za spodek sedla. Nosnost kola je 110 kg.
Ideální parkování je pro něj pod stolem nebo pod židlí. Stačí jej položit "na záda", kdy se nosič změní na stabilní stojánek. Případně Stridu můžete jednoduše opřít kdekoliv o zeď. Brzdy lze totiž zajistit speciálními řemínky (jsou trvale připevněné na řídítkách) tak, aby se kola ani nepohla.
Jízda jako zážitek
Když sedíte na Stridě, nijak nepřevyšujete okolní chodce. Ve velkých městech a na širokých chodnících tak nebudíte na první pohled žádnou pozornost. Sedlo je tak vysoko, že z něj můžete kdykoliv pohodlně sesednout. Stačí jen spustit nohy na zem (zní to triviálně, ale představte si, jak sesedáte ze svého běžného kola). To zaručuje bezpečné manévrování i vyhýbání v hustém městském provozu. Na druhou stranu, jedinečný design kol působí na pohledy kolemjdoucích jako magnet. Při cestách po republice jsme neustále "čelili" technickým dotazům i pochvalným poznámkám.
Při prvním nasednutí se zdá být kolo poněkud vratké. Přeci jen je zde vše stěsnáno na velmi malý prostor. Nicméně hned po první zatáčce si zvyknete. Jen řízení jednou rukou chce delší cvik. Kolo skvěle reaguje, má výborný rejd.
Naolejovaný řetěz je nahrazen kevlarovým řemenem, který nijak nehrozí pošpinit vaše kalhoty či boty. Strida je přímo určená pro osedlání v obleku nebo běžném denním ošacení. Jediné, co vám může při jízdě trochu vadit, jsou příliš široké nohavice. Ale i s těmi jsme dojeli.
Všechna kola (i nejlevnější model) jsou vybavena kotoučovými brzdami na přední i zadní. Jejich spolehlivost je 100%.
Kola jsme zkoušeli ve všech městských, ale i vesnických terénech. Projela se po hladkém pražském asfaltu i historických dlažebních kostkách v Rožnově pod Radhoštěm (dokonce se projela i místním skanzenem v přírodě).
Strida není stavěná na dlouhé cesty ani na jízdu do extrémně prudkého kopce. Většinu městských převýšení v Praze však zdolala bez uronění většího množství jezdcova potu. Stejně tak pohyb po centru Prahy i mimo něj.
Model MAS je navíc vybaven dvourychlostním systémem Schlumpf. Pokud čekáte nějakou páčku na přehazování, která by hyzdila řídítka, nedočkáte se. Na první pohled totiž ani není poznat, že kolo nějakou přehazovačku má. Je totiž zcela ukryta ve středovém složení a aktivujete ji kolmým šouchnutím boty do kliky pedálů z jedné nebo z druhé strany (podle toho, na jaký převod přehazujete). Lehčí je určen pro pomalou jízdu a kopce. Těžší pochopitelně pro rychlost.
Ostatní modely mají pouze jeden převod - určitý kompromis mezi těžkým a lehkým převodem. Po rovině, z kopce a do mírného stoupání ideální. Na rychlost nebo prudší stoupání však vhodný není.
Kolo bez problému a nějakého výraznějšího rachtání sviští i po nerovném terénu. Není tedy nutné se obávat sjet z asfaltky na polní cestu. Je potřeba se však vyhýbat takovým překážkám, jako jsou například kořeny nebo velké kameny. Přeci jen konstrukcí jde o městské kolo.
Strida je vybavena miniaturní blikačkou s červeným světlem vzadu a bílým světlem vpředu na řídítkách. Na vidlici je nalepen reflexní pruh a taktéž kola mají vpleteny odrazky.
Rozdíly mezi modely: hezčí, lepší a ještě lepší
Nejprve zásadní rozdíl v ceně. Model MAS Mark Sanders je nejdražší z produkce Stridy a stojí 22 266 Kč. Naopak Strida LT je nejlevnějším kouskem a pořídíte jej za 12 190 Kč.
Zásadních rozdílů není mnoho. Fajnšmekři je však zřejmě ocení. Na první pohled je to design. Model MAS je oblečen celý v černém se zelenými brzdami. Vše je perfektně sladěno včetně černých trubek na řídítkách a černého zvonku. Gripy na MASu jsou tvarované a perfektně padnou do dlaně. Levnější model má pouze "molitanové" návleky. Nutno říct, že ani ty však po intenzivním testování nejeví známky opotřebení a stále slouží svému účelu (jen nejsou tak pohodlné).
Všechny modely mají šestnáctipalcová kola. MAS používá tenčí pláště (duše 16 x 1,25), ostatní modely mají 16 x 1,5 a pláš má jiné vzorkování. Pouze Strida SX má 18" kola (nebyla součástí testu).
Rozdíl v převodech již zmíněn byl.
Opotřebení a chyby
Prakticky není, co by se dalo Stridě vytknout. Nějaké drobnosti se však najdou. Magnety, které drží složené kolo v kompaktním tvaru, při jízdě lehce cinkají. Nosič nemá žádný zajišovací mechanismus. Pokud jej tedy chcete používat, musíte s sebou vozit gumicuk nebo něco podobného na připevnění nákladu.
Při skládání kola se o sebe tu a tam nechtěně otřou jednotlivé kovové části. Nejnamáhanější místa jsou opatřeny samolepkou, aby nedocházelo k poškození laku. Jiná, například ta, kde parkuje dolní rám kola, můžete omotat speciálním ochranným proužkem na suchý zip, který je u modelu MAS v základní výbavě a u ostatních jej lze dokoupit.
Po tříměsíčním intenzivním ježdění nejsou známky opotřebení kola a samotných skládacích mechanismů nijak výrazné. Kloub ve vrcholu citelně povolil, ale s jistou vůlí výrobce evidentně počítal, protože obě kola se ani teď ve složeném tvaru nedotýkají, a tudíž se při transportu o sebe nebrzdí.
Nejvíce je opotřebení znát na zadní straně levé kliky, která ve složeném stavu každou chvíli zavadí o šroub čepu. Nejde však o nic vážného, klika je prostě odřená.
Bez kola ve městě už ani den
Strida je naprosto ideální kolo do města a okolí. Postavíte ho a zase složíte za pár sekund. Můžete na něm tedy klidně ujet jen pár desítek metrů, opět ho v mžiku složit a přesednout třeba na tramvaj. Za celou dobu jsme neměli problém s tím, že by nás s kolem ve složeném stavu nechtěli někam pustit. Jen ve skanzenu v Rožnově poznali, že jde o kolo, a trvali chvilku na zákazu vstupu.
Mně osobně Strida zásadním způsobem urychlila dojíždění do práce. Trasu na nádraží, kterou jdu normálně 10-15 minut nyní projedu pohodově za pět minut, v případě potřeby za tři minuty. Vozím brašnu přes rameno s notebookem a zvládnu pohodlně i nakoupit. Vše se vejde na nosič.
Strida se osvědčila i na dovolené. Do nevelkého kufru Nissanu Quasqai se nám pohodlně vešla obě kola i s bagáží na čtyři dny. Poznávání měst ze sedla kola musím doporučit.