Elektrická skládačka 4freetime praktik36 se může pochlubit velmi slušným dojezdem na střední sílu příšlapu kolem 60-65 km
Elektrická skládačka 4freetime praktik36 je postavena na stejném rámu jako Hanscraft EasyGo, kterou bylo možné vidět v nedávném testu. Rozdíl je v osazení. Tam, kde Hanscraft staví "silový stroj", jde 4freetime klidnější, konzervativnější cestou.
Celoodpružená konstrukce elektrokola činí jízdu pohodlnou i na kostkách nebo rozbitých silnicích. I přesto, že narozdíl od EasyGo už u Praktik36 nenajdeme odpruženou sedlovku.
Nenajdeme zde ani akcelerátor, který nicméně v budoucích verzích bude údajně přitomen jako příslušenství, které si budou moct uživatelé sami (a na vlastní zodpovědnost) namontovat. Důvod? Jezdci prostě akceleraci chtějí.
Systém příšlapu funguje podobně jako u EasyGo nebo u menšího bratříčka v podobě modelu praktik+. Není tak "jemný" jako třeba u AGOGS LowStep, nepřizpůsobuje se různě nastaveným rychlostem přehazovačky, ale vždy zabírá postupně a zlehka. Málokdy se tedy stane, že by s vámi kolo vyloženě trhlo kupředu v okamžiku kdy to nečekáte nebo dokonce nechcete.
Hodnocení:
Elektrokolo 4freetime praktik36 využívá, stejně jako jeho menší souputník praktik+, systém zasunovací baterie, kterou jsme si interně přejmenovali na "vosí prdel". Jeho výhodou je vcelku snadná manipulace (netřeba vytahovat sedlo) a kompaktnost, nevýhodou pak vyšší hlučnost na drsnějším povrchu.
Stejně jako u Hanscraft EasyGo se nám i v případě praktik36 stalo, že 10Ah 36V baterie po pár dnech ježdění "ujela" lehce vpravo a nebyla už vystředěná se zbytkem kola. Podle zástupce společnosti 4freetime to bylo způsobeno časovým presem při montáži kola. U menšího Praktiku+ vybaveném stejným typem baterie se tento problém neobjevil.
Praktik36 není vybaven detailním ovládacím displejem jako EasyGo, pouze jednoduchou černou krabičkou s možností zvolit tři módy příšlapu. Dojezd odpovídá oficiálně udávaným hodnotám a dokonce je i přesáhne: na nejvyšší příšlap elektrokolo mělo dojezd 50 km (na stejném testovacím okruhu jaký jsme využívali ve srovnávacím testu elektroskládaček), na střední příšlap jsme naměřili dojezd 65 km.
Líbí se nám nenápadná bezpečnostní opatření, která značka 4freetime u svých elektrokol využívá. V případě praktik36 jde například o reflexní pruhy na 20" pláštích Kenda. Díky nim se stanete nepřehlednutelným jezdcem i v džungli nočního města. Použité pneumatiky mají podle výrobce široký profil a přitom nízký valivý odpor, což by mělo přispívat k vyššímu dojezdu a pohodlným jízdním vlastnostem.
Použitá přehazovačka Shimano Tourney má o jednu rychlost méně, celkem tedy šest, než v případě EasyGo. Škoda, protože jedno kolečko navíc by pro zdatnější jezdce mohlo být přínosem. O brzdění se stejně jako v případě EasyGo stará vpředu klasická V-brake, zadní brzda je bubnová. Narozdíl od zadního blatníku na EasyGo ten na praktiku36 funguje. Malý, leč podstatný detail.
Stejně malým detailem jsou příliš krátké rukojeti. Větší ruka může mít nedostatek prostoru. Hmotnost kola 23 kg umožňuje zatížení 105 kg, kolo se s pomocí přiložené dobíječky dobíjí tři až pět hodin. Součástí dodávky jsou přední a zadní LED světlo a sada jednoduchého nářadí pro opravu.
Neuškodila by výškově nastavitelná řidítka, ta by podle našich informací měla být dostupná v budoucích verzích kola.
U modelů 2013 již nastavitelná řídítka u všech modelových variant!
Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, ceně. Ta v případě elektrokola 4freetime Praktik36 činí 24 900 Kč včetně DPH. Jako bonus dostanou zákazníci užitečnou voděodolnou monstr-tašku na kolečkách do které je možné celou skládačku složit a snadno ji pak přenášet. Maličkost, která potěší.
Pro srovnání, Hanscraft EasyGo stojí 22 450 Kč s DPH, tedy o 2450 Kč méně. Celkově ale hodnotíme praktik36 přeci jen o něco příznivěji, především pro snadné ovládání, množství praktických doplňků a velmi slušný dojezd, který jde ruku v ruce s oficiálně udávanými čísly.
Tento model můžete objednat přímo v Praze 4, běžně dostupný do 48hod. navíc SEŘÍZENÝ a s GARANCÍ NAVÍC ZDARMA!