Největší boom má možná spinning (nebo chcete-li obecně indoor cycling) za sebou, ale přesto zůstává stále velmi populární. Na pravidelné lekce chodí pravidelně trénující jedinci i ti, kdo se chtějí udržet v kondici nebo shodit nějaké to kilo.
Spinning potažmo indoor cycling, což je obecné označení cvičení s využitím stacionárních kol k tréninku, lidé využívají po celý rok. S ohledem na počasí ale přeci jen zájem o tato cvičení v zimních měsících narůstá. A jak se dnes dozvíte v tomto článku, dá se spinning velice dobře využít pro zlepšení kondice i zlepšení výsledků v letních měsících, kdy se třeba i vy vydáváte na amatérské cyklistické závody.
Atraktivita spinningu spočívá v tom, že na rozdíl od nudných domácích rotopedů se jezdí ve skupině, pod vedením lektora a s hudebním doprovodem. Program spinningu vytvořil již v 80. letech 20. století dálkový cyklista Jonathan Goldberg, který stacionární kolo používal pro přípravu na závod Race Across America – ne vždy se totiž dalo trénovat venku. Po pojmem Spinning v pravém smyslu je tedy dnes míněn program chráněný ochrannou známkou ve vlastnictví společnosti Mad Dogg Athletics Inc. Podobných systémů je ale vícero, proto se obecně mluví o indoor cyclingu.
Podstatou těchto cvičebních systémů je, že jde o aerobní cvičení. Jezdec si volí svou zátěž dle svých možností a cílů, tempo určuje rytmus hudby. Kromě nohou, potřebných pro pohyb na kole, jde však díky různým technikám úchopů a stylu jízdy (např. ve spinningu je pět základních stylů jízdy a tři pozice rukou) o procvičení svalů nohou, paží i trupu, a to s minimálním zatížením kloubů. Po cvičení následuje protažení a relaxace.
Jak se díky spinningu zlepšit i na kole
Pokud jezdíte ve skupině s přáteli, závodíte nebo se zkrátka jen na kole chcete cítit lépe, může se vám hodit několik tipů pro efektivní trénink na spinningovém kole.
Běžná lekce trvá okolo 50 minut až jedné hodiny. Je potřeba zmínit, že jde o pohybovou aktivitu určenou a stavěnou také pro běžné lidi, nikoliv nutně pro cyklisty nebo příliš trénované jedince. Pro pravidelně trénující cyklisty je proto hodina jízdy velice krátká doba, zvláš když tento čas obsahuje i rozehřátí, intervaly a uklidnění po tréninku. Kromě spinningových maratonů, které některá fit centra čas od času pořádají, tak můžete svůj čas vyhrazený pro trénink zefektivnit například tím, že do tělocvičny půjdete co nejdříve. Ještě než vypukne samotná lekce, můžete už pár minut pro sebe ušetřit a využít je ke kvalitnímu rozjetí před lekcí.
Neduhem místností, kde probíhají lekce indoor cyclingu, je horko a vysoká vlhkost. Proto se potíte více, než je u vás běžné. Nevěřte však tomu, že se více potíte proto, že pracujete natolik intenzivně. Vyšší produkce potu je výsledkem podmínek v místnosti, proto si na lekci připravte iontový nápoj s minerály a cukry, díky kterému udržíte výkon po celou dobu cvičení na stejné úrovni.
Náplní spinningové lekce jsou intervaly, které nejen zpestřují samotné šlapání na stacionárním kole či spinneru, ale také zefektivňují váš trénink. Pokud jste zkušenými cyklisty, konzultujte s instruktorem nebo svým trenérem jak často a jaké intervaly byste mohli jezdit. Správné načasování, opakování, četnost intervalů a jejich intenzita dělá hodně – využijte tedy čas na spinneru maximálně ke zlepšení své výkonnosti. Většina jezdců chodí na spinning dvakrát až třikrát týdně, nedoporučuje se je jezdit denně. Občas byste si i na spinningu mohli dopřát volnější den.