Aktivity v zimním období.Následující článek berte jako zakončení malého seriálu o zimním jezdění na kole.
Dojde v něm nejen na jízdu na kole, ale i jiné, alternativní aktivity (to pokud náhodou nejste ortodoxní bikeři).
Jak to vidí třeba v Trutnově?
Město Trutnov (nepoplést s Turnovem, ten je kousek nad Mladou Boleslaví, kdežto Trutnov je od Prahy dále a představuje jednu z bran do Krkonoš) a zdejší lidé, horalé, si myslí, že na kole se dá jezdit pořád, zima nezima. Důkazem budiž materiál „V Trutnově se jezdí na kole i v zimě … zimní bike začíná!“, v kterém místní nadšenci doporučují několik lokalit, kde se dá i v zimě dobře pojezdit. Zimní cyklistické trasy zde v naprosté většině využívají upravované trasy běžecké, ale to jen za předpokladu, že teplota vzduchu klesne hluboko pod nulu a sníh je dostatečně tvrdý, abyste stopu běžkařům nerozjezdili.
.jpg)
Zimní bikování na Trutnovsku
Foto: MěÚ Trutnov
V okolí Trutnova se tak pro zimní projížďky nabízí například svážnice v okolí Světlé hory, případně trasy v trutnovském lesoparku, které jsou dlouhé několik desítek km. A co takhle vyšlápnout si na Černou horu? To už je opravdová výzva. Dvoračky jistě znáte z běžek, ale i sem se dá dostat v zimě na kole. Z Nových Dvorů, čili Dvoraček můžete vystoupat na chatu Vébrovku a projet se okolo Zámeckého vrchu. Vrátit se pak lze nejlépe pozvolným sjezdem okolo penzionu Pět buků.
Jak již náš miniseriál o zimní jízdě na kole naznačil, tato aktivita má také jistá úskalí, na která upozorňují i bikeři z Trutnova.
Oblečení:
Vrstvit! Na tělo alespoň tři vrstvy. Na ruce, zvláště při sjezdech, dvoje rukavice.
Kolo:
Pro jízdu v zimě na horách je vhodné jedině horské kolo. Úzké pláště odložte na jiná roční období. Doporučuje se trochu si podhustit pro lepší stabilitu a ovladatelnost.
Patero zimní cyklistiky:
- Dostatečně zmrzlý sněhový podklad.
- Širší pláště s kvalitním vzorkem.
- Lehce podhuštěná kola.
- Mít s sebou rezervní teplé rukavice.
- Znát zásady pro bezpečný pohyb v horách.
Co když se na kolo nechce?
Redakce NaKole ví, že na kole v třeskuté zimě je to i pro mnoho jinak zarytých cyklistů přinejmenším nepříjemné. Pro tuto skupinu je zde připravena řada dalších aktivit, které lze provozovat právě jen a pouze v zimě, a které poskytnou dostatek adrenalinu a fyzických aktivit:
Snow Bike
Zjednodušeně: stačí u svého celoodpruženého bicyklu zaměnit kola za krátké lyže. Na takovémto stroji objevíte nejen sjezdové, ale i skokové a trikové oblasti pohybu ve sněhem pokrytých svazích.
Skialpinismus
.jpg)
Skialpinismus na Trutnovsku
Foto: MěÚ Trutnov
Vymaňte se ze zajetí stereotypu sjezdovek a běžek – vyrazte do hor na skialpech. Moderní technologie spojily výhody běžek a sjezdovek do stále více se rozvíjejícího trendu tzv. skialpinismu, někdy též skitouringu. Vybavení pro tuto aktivitu se skládá ze speciálních odlehčených lyžáků-přezkáčů, které mají uzamykatelný kloub pro chůzi, dále speciálního vázání a lyží, které se takřka neliší od běžných carvingových lyží. Zásadní jsou pak tzv. tulení pásy. Vše dohromady vám poskytne takřka neomezenou svobodu pohybu v zimním horském terénu. Můžete stoupat kolmo po sjezdovce, pohybovat se v hlubokém sněhu, elegantně sjíždět sjezdovky, a to vše s jednou výzbrojí. Skialpové vybavení je sice o něco dražší než klasické sjezdové, ale vše si lze vypůjčit, případně nanečisto vyzkoušet v nejrůznějších kurzech.
Sněžnice
Eskymáci a obyvatelé severních oblastí se museli umět bezpečně pohybovat ve sněhu, a tak vymysleli sněžnice. Pro ně to byla nutnost, pro našince další rozměr pohybu po zasněžené krajině. Výhodou sněžnic (které si můžete zakoupit asi od 2000 Kč, případně si je lze samozřejmě zapůjčit) je to, že k nim nepotřebujete speciální obuv, stačí pevné zimní boty, pohorky apod. a trekové hůlky pro lepší stabilitu. Sněžnice vám jako mávnutím čarovného proutku otevřou snad veškerý terén okolo vás. Potřebujete přejít zasněžené pole, svah … není problém, prostě nasaďte sněžnice a jděte. Jedinou nevýhodou je, že z kopce se na sněžnicích prostě nesvezete…
Konec dobrý, všechno dobré
Seriál o zimní cyklistice a vůbec o pohybu a pobytu v zimním prostředí je v podstatě nekonečný. Průběh každé zimy je originální, stejně jako jsou nezaměnitelné zkušenosti a přístupy cyklistů k této problematice. Zimní jízda na kole se může uskutečnit ve městě, v nejbližším jeho okolí, v našich horách, ale třeba i na Aljašce či v Grónsku – i tady našinci na kole jezdili. Věříme, že náš malý seriál přispěl k tomu, že zimní období pro vás nebude jen časem pasivního zimního spánku, ale bude představovat prostor pro pokračování starých či dokonce pro objevování nových aktivit.
Patero nejdůležitějších rad pro pohyb v zimních horách:
- Pečlivě si naplánujte trasu, a to s ohledem na vaši kondici. Mějte přehled o vývoji počasí. Nevyrážejte do hor sami, vždy choďte alespoň ve třech.
- Informujte před odchodem o své túře kamarády, případně pracovníky hotelové recepce.
- Nepohybujte se mimo značené trasy.
- Mějte s sebou lékárničku a naučte se jí používat. Osvojte si znalosti správného chování v krizových situacích, jako je bloudění, lavina, špatná viditelnost atd.
- Mějte s sebou zapnutý a nabitý mobilní telefon. Uložte si kontakty na Horskou službu, nebo alespoň univerzální nouzové číslo 112.
Zůstávejte bdělí.