V první řadě je důležité si uvědomit, že zámky na kolo nemají, a možná ani nemohou, zajistit absolutní bezpečí pro vaše kolo. Jejich hlavním úkolem je zloděje zdržet natolik, aby si ho někdo všiml nebo ho vyrušil, a překazil tak krádež.
Na ulici nenechavci většinou moc času nemají a zároveň nemohou použít nástroje nejtěžšího kalibru jako například velké štípačky nebo akumulátorovou rozbrusku, pro které není sebelepší zámek problém. Běžným nástrojům zlodějů, jako jsou obyčejné kleště, šroubováky, dláta nebo pilka na železo odolá většina zámků minimálně tři minuty, a to je na ulici docela dlouhá doba.
Nejodolnější jsou podkovy
Největší míru ochrany poskytují zámky typu podkova, jejichž bytelnosti se ostatní zámky na trhu nemohou vyrovnat. Mají také dobře vyřešený systém zámku proti vytrhnutí. Nevýhodou je však jejich vysoká hmotnost (1 až 1,5 kg), která je pro převoz nepraktická. Tento typ zámků se proto hodí spíš takzvaně „na chodbu“.
Na cesty jsou nejlepší skládací zámky, které složíte jednoduše jako starý dřevěný metr a dáte do kapsy. Úrovní ochrany se sice podkovám nevyrovnají, ale na tu chvilku, kdy zamknete kolo například před obchodem, stačí. Obrněné nebo řetězové zámky poskytují srovnatelnou ochranu jako skládací zámky. V průměru jsou sice trochu těžší, ale na druhou stranu levnější (v některých případech i několikanásobně).
Poslední testovaný typ zámků, spirála neboli ocelové lano, je spíš na oko a překonat ho je otázkou několika málo sekund – stačí kleště a trochu síly, protože tloušťka lana je nedostačující. Proto doporučujeme nechávat kolo s takovým zámkem jen na rušné ulici, kde nebude mít zloděj ani chvilku klidu na práci.