NĚKOLIK CYKLISTICKÝCH RAD:
Jak se bránit na kole před chladem
Jak jezdit na kole v zimě
Jak se starat o kolo v zimě
Zimní výlety na kole
Sluníčko a babí léto patří k sobě, ale nenechte se zmást zdánlivě hřejivými slunečními paprsky – vítr je na podzim studený a teploty přes den a poté, co slunce zajde, se značně liší. Tomu je potřeba přizpůsobit i váš cyklistický šatník. Poradíme vám, co by v něm nemělo chybět.
Jak se obléknout na podzimní vyjížďku?
Krajina je sice zabarvená do teplých odstínů, ale teploty tomu ne vždy odpovídají. Chladný vítr, změny počasí, mlha a poměrně významné teplotní rozdíly během dne jsou tím, co prováží podzimní měsíce. Pokud tedy nechcete přijít o příjemné chvíle s vaším kolem kvůli chřipce nebo nachlazení, věnujte pozornost tomu, jak se na kolo obléknete. Jistě se shodneme na tom, že ze sedla svého kola se podzimní krajina vnímá mnohem lépe než z lůžka a čajem s citrónem.
První vrstva
Sloganem jednoho významného světového výrobce sportovního oblečení je, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec. A nelze než souhlasit.
A už se věnujete jakékoliv pohybové aktivitě, jedním ze základních principů správného oblékání je tzv. cibulový systém. Jinými slovy: lepší je mít na sobě víc tenkých vrstev než málo tlustých. Proto chcete-li se na svou vyjížďku, a to nejen na podzim ale prakticky celoročně, obléci skutečně důsledně, začněte vždy tzv. funkčním spodním prádlem.
Slovíčko „funkční“ naznačuje, že tato součást cyklistovy garderoby není jen módním doplňkem, ale že má skutečný význam. Většinou je funkční tričko vyrobeno ze syntetických vláken, jejichž parametry (tvar na průřezu, struktura) mají vliv na transport vlhkosti směrem od těla.
Funkční tkanina mívá většinou výbornou prodyšnost a tím pokožku zbavuje i přebytečného tepla, v určitých situacích ale funkční prádlo dokáže i zahřát.
Většina výrobců rozlišuje i několik typů tkanin, pro podzimní počasí určitě volte raději tkaniny s větší hřejivostí – v sortimentu jednotlivých výrobců většinou není těžké se zorientovat a jednotlivé modely jsou opatřeny snadno pochopitelnou symbolikou, jistě vám poradí i ve vašem cykloobchodu. Dle podmínek a hodnoty na teploměru máte pak na výběr tričko s krátkým či dlouhým rukávem.
Druhá vrstva
Dres s dlouhým rukávem můžete mít vyrobený z Coolmaxu, což je prodyšný materiál používaný i pro letní dresy – proto jej volte spíše do teplejších podzimních dní. Na trhu jsou ale i dlouhé dresy s počesaným vláknem na vnitřní straně a ty logicky mnohem lépe zahřejí.
Pro úvod podzimu bude jeden dres s dlouhým rukávem jako svrchní vrstva stačit, ale s ubývajícími listy na stromech budete naopak přidávat vrstvy oblečení vy. Pod dres s dlouhým rukávem si můžete vzít jako další vrstvu například dres s krátkým rukávem a nebo ještě jedno funkční tričko.
Na dolní končetiny nesmíme zapomenout. Prosluněné dny typického babího léta můžete zvládnout s obyčejnými kraasemi jako v létě, ale později vám opět nemusí být jediná vrstva chránící poměrně citlivé partie příjemná.
Lze to řešit použitím spodního prádla z funkční tkaniny i pod cyklistické kraasy. Jako ideální se jeví použití volných kraasů. A pokud se chystáte vyjíždět i za výrazně chladného počasí, nebojte se sáhnout po těžším kalibru jakým jsou zateplené dlouhé cyklistické kalhoty, tzv. čapáky.
Svrchní vrstva
Protože podzim bývá spojený i se sychravým počasím a studeným větrem, je třeba se na to připravit. Vaší první oporou proti nepříznivým vlivům může být cyklistická vesta. Nepromokne, neprofoukne a zároveň je skladná, takže ji můžete třeba celou dobu vést v kapse dresu nebo brašně a použít ji teprve až se ochladí nebo začne poprchat. Síovina na zádech vesty zaručuje dobré odvětrání – záda větru vystavena nejsou, takže obavy mít nemusíte. Někteří výrobci dokonce nabízejí lehké větrovky s rukávy, které lze odepnout a vesta je na světě. Efektní řešení zvyšující možnosti použití jediného kusu oblečení.
I větrovky bez odepínacích rukávů ale na podzim využijete. Většinou jsou velmi skladné a lehké. S přituhující zimou by je však měly vystřídat zateplené bundy, nejlépe s membránami typu Windtex, Windstopper, případně Gore-tex.
U oděvů svrchní vrstvy se vyplácí myslet také na bezpečnost. Návraty z podzimních vyjížděk mohou být již za šera nebo za tmy a proto se zajímejte, zda vámi vyhlídnutá vesta či bunda má reflexní prvky. Prevence je základ bezpečnosti.
Doplňky
Na podzim je nutná variabilita. Proto oblečení s krátkými rukávy a nohavicemi zpočátku doplňují návleky na kolena, celé nohy či na ruce. Pak se teprve cyklisté převlékají do dlouhého oblečení.
Nejvíce tepla člověk ztrácí na periferii svého těla. Konečky prstů, ale například i ušní boltce mají tenké kapiláry, jsou hodně prokrvené a proto jsou zde větší tepelné ztráty. Dlouhoprsté rukavice si pořiďte jak nezateplené pro začátek podzimu, kdy jsou teploty ještě nad úrovní 10 stupňů Celsia, tak i teplejší do následujících nižších teplot. Zkhřehlé prsty vyjížďku umí znepříjemnit.
Uvědomte si ale, že čím teplejší a tlustější rukavice, tím horší může být ovládání řidítek, řazení a brzd. Rukavice, které si berete na lyže nebo snowboard, proto nemusí být nejlepší volbou i když o jejich kvalitách ve smyslu hřejivosti nemůže být pochyb.
Na nohou je výhodné použití teplejších ponožek. Neměly by však být příliš tlusté, protože v upnutých cyklistických tretrách se pak dostavuje přesně opačný efekt a noha rychleji prochladne. Oblíbené je mezi cyklisty také využívání speciálních návleků na tretry, které se rovněž vyrábějí z různých materiálů od plavkoviny až větru a vodě odolné membránové návleky. Pokud patříte ke skutečně náruživým cyklistům a chystáte se jezdit na kole i když bude mrznout, jsou pro vás námětem k uvažování i speciální zimní tretry. Představují ale samozřejmě další, a to bohužel nemalou, investici. Od běžné obuvi se liší vyšším kotníkem, použitím membrán odolných vůči vodě a celkovým zateplením.
Hlavu je vhodné si chránit cyklistickou čepičkou a nebo dnes velmi populárními šátky, tzv. „tubusy“, které lze na hlavě použít jako čelenku, čepici případně klidně i jako kuklu. Přilba na hlavě by měla být samozřejmostí.
Kdo je oblečen, není ohrožen
Sezóna je za námi, ale pokud se ještě stále rádi projedete na svém kole, nic vám v tom nebrání. Dodržování určitých zásad v oblékání je pro příjemnou jízdu zásadní a zvláš na podzim je potřeba se výkyvům podmínek přizpůsobovat. Věříme, že tento článek vám může být nápomocen a přejeme hodně příjemných kilometrů podzimním listím…
Ilustrační foto: Endura