NĚKOLIK CYKLISTICKÝCH RAD:
Jak se bránit na kole před chladem
Jak se správně obléknout na kolo
Jak se starat o kolo v zimě
Zimní výlety na kole
Na kole jezdím celý rok, tedy i v zimě. Když se mne lidé ptají, zda i na sněhu, říkám, že i na sněhu a pokud to není už rozježděná sněhová břečka ale pěkný bílý křupající sníh, je to dokonce bezpečnější než na podzimním blátě. Jen na náledí jsem se zatím jezdit nenaučila. Dvě kola mají na ledě přeci jen menší stabilitu oproti čtyřem na autě. Vše chce ale své a tak zkušenosti sbírám postupně - každou zimu přidám nějakou. Zimních cyklistů přibývá i v Plzni, třeba se k nim přidáte i vy. Stačí jen vědět, jak na to..
Na kole na sněhu a za mrazu
Skalní cyklisté vyjíždějí, i když napadne sníh
Je zvláštní, že se u nás málokdy někdo pozastavuje nad lyžováním v zimě, ale nad jízdou na kole ano. Nejčastější otázku, kterou dostávám, když někam přijedu v zimě na kole, bývá: „Není vám zima?” Většinou odpovídám otázkou, která nutí lidi k zamyšlení nad tím, na co se vlastně ptají: „A vám je zima, když jezdíte v zimě na běžkách?" V tu chvíli si tazatel uvědomí, že jízda na kole je druh pohybu a oproti pěší chůzi trochu intenzivněší (pokud zrovna nejedete z kopce) a začne nad tím přemýšlet. Ano, jízdou na kole v zimě se můžete zahřát nebo dokonce zpotit. Zimní cyklista by proto měl trochu upravit jak oblečení, výbavu kola, tak i způsob jízdy. Na co si tedy dát pozor?
Oblečení
Pokud jedete jen pár kilometrů třeba do města, bude vám stačit jen běžné pohodlné oblečení. Na krátké trase (pokud na ní není kopeček) se totiž ani nestačíte zahřát. Do práce tak můžete jet i v běžném oblečení - hrozí vám jen, že si zastříkáte boty, či nohavice. Pokud se chystáte na zimní výlet na kole, je vhodnější sportovnější oblečení s patřičnými doplňky.
Krátká trasa, např. do města:
- kratší kabátek či bunda zakrývající dostatečně ledviny
- úzké nohavice (dámy mohou zastrčit do kozaček)
- zapínání ke krku (nejlépe na zip) či dobře krk kryjící šála (v mrazech ji lze dát přes ústa)
- teplé neprofoukavé prstové rukavice, kterými lze dobře ovládat brzdy i přehazovačku (doporučuji před jízdou vyzkoušet)
- štupny neboli návleky nad kotníky, aby vám nefoukalo mezi botu a nohavici, nebo jako doplněk k sukni
Delší trasa, např. výlet do přírody
- vrstvené funkční oblečení - stačí 2-3 vrstvy: tenký funkční rolák + funkční tričko (dres) + neprofoukavá, nepromokavá a pot odvádějící bunda (ideálně softshellová)
- teplé kalhoty z funkčního materiálu se zesílením vepředu na kolenech, popř. oblečené přes kolenní návleky
- 1-2 funkční teplé ponožky
- návleky na boty s reflexním proužkem
- čepice či kukla pod přilbu
- teplé neprofoukavé prstové rukavice, kterými lze dobře ovládat brzdy i přehazovačku (doporučuji před jízdou vyzkoušet), přetáhněte přes rukávy bundy
Pro zimní cesty se vždy vyplatí si některé doplňky jako rukavice, ponožky, boty a návleky nahřát na topení. Nohy v nich vydrží v teple asi o 10 kilometrů delší cestu a zpočátku v nich venkovní zimu ani necítíte.Oblečení by mělo mít více reflexních proužků, pokud jezdíte v civilu, by bylo dobré vzít si reflexní pásek na levou paži a kotník. Kratší den a inverze si žádají více prvků zlepšujících viditelnost cyklisty na silnici i na stezce.
Kolo
Většina cyklistů, co jezdí v zimě, má na toto období druhé horší kolo zvané zimák. Kolo potřebuje pravidelnější údržbu hlavně proto, že v zimě se na něj jízdou ve sněhu či sněhové břečce po silnicích dostane agresivní sůl. Je třeba více mazat a častěji čistit, aby solný nános co nejméně poškozoval hlavně mechanické části kola. Pozornost je třeba věnovat také obutí a světelné výbavě, kterou s krátkým dnem využijeme teď mnohem častěji. Zaměřme se tedy napřed na výbavu, pak na údržbu.