NĚKOLIK CYKLISTICKÝCH RAD:
Jak se bránit na kole před chladem
Jak se správně obléknout na kolo
Jak jezdit na kole v zimě
Výbava kola do zimy
- dobré pláště s hrubším vzorkem, na zimu lehce podhuštěné, aby lépe zabíraly na sněhu a měly větší styčnou plochu s povrchem vozovky
- funkčí přední a zadní blikačka
- boční oranžové odrazky
- odrazky na pedálech či na sedlovce
- blatníky teď oceníte více než v létě
Zimní údržba kola
- důležité je mazat převodovou soustavu, tedy řetěz, popř. kolečka pastorku či talíře. Ani ne proto, aby vám to jelo podle známého pořekadla "Kdo maže, ten jede" ale hlavně proto,abyste zabránili vodě a sněhové břečce začít s korozí Vašeho kola. Dobře promazané kolo nepodlehne tolik vlivům soli, která se po většinu zimy na ulicích a bohužel i stezkách často vyskytuje.
- kontrolovat stav baterií v blikačkách - pokud pojedete za tmy a vaše světlo už jen skomírá či přestane svítit vůbec, může Vám jt i o život. Na mokré a kluzké vozovce totiž potřebuje řidič delší dobu na reakci. Řádně svítící přední světlo ale pomůže i vám. Odhrnutý sníh či zmrazky byste měli zaregistrovat co nejdříve, abyste nemuseli kličkovat.
Jak plánovat zimní cyklovýlet
I když budete mít sebelepší výbavu, většinou vám po ujetí asi tak třiceti kilometrů začnou zábst nohy. Trasa by tedy měla být vhodně dlouhá - buď kratší (30-40km) nebo delší (60-70km) se zastávkou na zahřátí v hospodě. Pokud se vydáte na výlet v zimě, když bude svítit sluníčko, naplánuje trasu pokud možno mimo lesní úseky, abyste si sluníčka užili co nejvíce a na výlet vyjeďte později - ráno bývá nepříjemný mráz.
Jak jezdit
- udržovat plynulé tempo, abyste se nezpotili, ale aby vám ani nebyla zima
- dýchat nosem, v mrazu třeba přes šálu nebo kuklu
- zbytečně nezastavovat a nestoupat nohou do sněhu či na mokrou zemi v návlecích - navlhnou a noha nevydrží tak dlouho v teple
- vyhnout se trhavým pohybům řidítky, které mohou vést k tomu, že vám kolo uklouzne
- brzdit plynule již před zatáčkou, zatáčku projíždět plynulým obloukem a pomaleji
- na místech, kde je sníh uježděný a klouže, jezdit s vyháknutým kufrem, či nohou připravenou chytat balanc, kdyby kolo uklouzlo (chce to ovšem neklouzavé obutí)
- na křižovatkách počítat s delší brzdnou drahou vlastního kola i ostatních vozidel
Jídlo a pití
Pití v cykloláhvi v držáku na kole není do zimy to pravé, protože neustálým ochlazováním studeným vzduchem za jízdy může i zmrznout. Bývá lepší si pořídit speciální termolahev nebo si vozit pití a svačinku v batůžku, který navíc pěkně hřeje. Ideální je mít jídlo a pití tak zabalené, abyste se do něj mohli pustit i bez sundavání rukavic. Každé svléknutí rukavic totiž o něco zkrátí dobu, po kterou vám ruce v rukavicích vydrží teplé.
Na kole v zimě - jak na to?
Je to jednoduché - jízda na kole v zimě má svá pravidla. Vychází z podmínek venku a potřeb vašeho těla. Pokud si chcete zajezdit i v zimě, zkuste si přečíst následující rady a třeba to taky zkusíte.
- Držte si své tempo a nedělejte zbytečné zastávky - jízda na kole je pohyb, takže se vám šlapáním do pedálů rozproudí krev a po chvíli vám bude pěkně teploučko. Jakmile ale zastavíte, začne vám být zima, takže zastavujte, jen pokud to opravdu potřebujete. Zastávka na vysmrkání je právě tak dlouhá, abyste se nezačali klepat zimou. Pokud zastavujete, pak raději pod kopcem (ne na vrcholu), protože cesta do kopce vás zahřeje na rozdíl od sjezdu z kopce dolů. Pokud jedete ve skupině, pak by ti rychlejší neměli zastavovat, ale jet vám naproti nebo "kolečkovat" u nejbližší křižovatky, než dojedou ti pomalejší. Pokud se pomalejší nechají stáhnout rychlejším tempem zdatnějších kolegů, mohou si nadýchat do plic příliš studený vzduch a tak se nachladit.
- Dobře se oblečte - na jízdu v zimě vám stačí jen dvě vrstvy oblečení nahoře a jedna dole, pokud si jej pořídíte ze vhodných materiálů. Mně při vyjížďce při cca -5oC přes den stačil tenký funkční rolák od CRAFTu a softshellová bunda značky KALAS. Softshell je materiál funkční, tedy propouští pot, ale je voděodpudivý a nepropouští vítr. Z tohoto materiálu si můžete pořídit i kalhoty, většinou to ale zvládnete i s běžnými dlouhými cyklistickými kalhotami. Rozhodně se vyplatí investovat do dobrých zimních bot a návleků na ně. Ty jednak izolují teplo a pokud si pořídíte návleky neoprénové, zabráníte tím i pronikání vlhkosti do bot. Nezapomeňte na rukavice - ty oceníte zvláště při sjezdech. Je dobré si vyzkoušet, jak se vám v nich ovládá přehazovačka a brzy. Pod přilbu většinou stačí šátek z funkčního materiálu, pokud fouká vítr, je vhodnější kukla. Vyplatí se alespoň doplňky (rukavice, návleky, šátek atp.) a boty před výjezdem nahřát na radiátoru.
- Naplánujte správně trasu - pro jízdu v zimě platí, že by trasa měla být naplánovaná tak, aby na ní nebyly dlouhé sjezdy, při kterých můžte promrznout až na kost. Střídejte tedy cestu do kopce i z něj, šlapat byste měli nejlépe pořád. I pokud nebudete zastavovat, při teplotách pod nulou vám většinou po dvou hodinách začne být zima na nohy či na ruce. Chcete-li si naplánovat delší výlet, počítejte se zastavením ve vyhřáté hospůdce asi po dvou hodinách.
- Vhodné kolo - rozhodně byste si před jízdou za mrazu či na sněhu měli zkontrolovat kvalitu vzorku na pláštích a funkčnost brzd. Pokud pojedete po sněhu, volte raději horské kolo s hrubším vzorkem plášů. Pokud chcete jezdit v zimě častěji, zvažte, zda si na zimní ježdějí nevyhradit tzv. zimáka, tedy kolo do zimy, sněhu, mrazu a hlavně na nasolené silnice. Ne každý má totiž možnost i v mrazech kolo ostříkat od soli ze silničních posypů.
- Jídlo & pití na cestu - pokud si s sebou berete i pití v cykloláhvi, berte v úvahu, že vám může zmrznout. Vyplatí se ho tedy vhodně namixovat... Pokud si chcete vzít i něco na zub, raději vyberte něco takového, co budete schopni sníst, aniž byste si museli sundavat rukavice.